Vino Nobile di Montepulciano DOCG, vznešené víno z Toskánska

Krása ve skleničce.

Slavné toskánské červené víno Vino Nobile di Montepulciano pochází z vinařské oblasti rozkládající se kolem města Montepulciano, které se nachází v jihovýchodní části Toskánska. Tato oblast se vyznačuje se výjimečnou bohatosti uměleckého dědictví. Prolíná se zde nádherná krajina s architektonickým uspořádáním města a  rodí se zde víno mimořádně ctnostné.

Vino Nobile di Montepulciano DOCGVino Nobile di Montepulciano DOCG

Vino Nobile di Montepulciano je už od roku 1980 zařazeno kategorie DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) v rámci klasifikace italských vín, a proto musí splňovat ty nejpřísnější podmínky této chráněné známky.

Hrozny pro výrobu tohoto slavného vína smí být pěstovány pouze v katastru města Montepulciano v nadmořské výšce 250 - 600 m. n m.

Víno se vyrábí z původní toskánské odrůdy Sangiovese (Jupiterova krev). Minimální podíl odrůdy Sangiovese musí být 70%. Dalších nejvýše 30% mohou tvořit modré odrůdy schválené pro oblast Toskánska.

Výroba vína, jeho vinifikace a proces zrání musí probíhat pouze v katastru města Montepulciano. Doba zrání vína musí být alespoň 2 roky. Vyzrávání vína probíhá výhradně v dřevěných sudech. Víno může navíc nést označení Riserva, pokud v sudech vyzrávalo déle než 3 roky.

Podmínky dále stanovují minimální objem alkoholu na 12.50% vol. a pro typ Riserva minimálně 13.00% vol. Obsah kyselin minimálně: 4.5 g/l a cukernatost moštu při sklizni minimálně: 23 g/l. Výnos z hektaru smí být nejvýše 80 metrických centů.Toskánské město Montepulciano

Není Montepulciano jako Montepulciano

Název Montepulciano se objevuje v souvislosti i s dalšími italskými víny. Ale pozor! Jedná se o zcela jiná vína, která spolu nemají vůbec nic společného. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Vino Nobile di Montepulciano DOCG se vyrábí ve světoznámé vinařské oblasti v centrálním Toskánsku, která se rozkládá v katastru města Montepulciano. Toto významné a slavné víno se vyrábí z původní toskánské odrůdy Sangiovese.

Dalším známým červeným vínem z této vinařské oblasti vyráběným z odrůdy Sangiovese je Rosso di Montepulciano DOC.

  • Odrůda Montepulciano a Montepulciano d'Abruzzo

Odrůda Montepulciano je modrá odrůda révy vinné, která se pěstuje v střední Itálii, zejména v regionech Abruzzo, Marche a Molise. Nejznámějším vínem vyráběným z odrůdy Montepulciano je víno Montepulciano d'Abruzzo.

Pulcinella na věži s hodinami v MontepulcianuMěsto Montepulciano, renezanční perla v srdci Toskánska 

Město Montepulciano se nachází mezi údolími Valdichana a Val d’Orcia. Je to vlast básníka a učence Agnola Poliziana.

Jeho historické jádro se dlouze táhne hlavní ulicí až vystoupá na náměstí Piazza Grande, kde se setkávají 3 století umění:  radnice (Palazzo Comunale) s věží (15. století), studna s gryfy a lvy “Pozzo dei Grifi e dei Leoni” a renezanční paláce (16. století); katedrála Duomo s nedokončeným průčelím (17. století).

Městské museum Pinacoteca  Crociani vystavuje mistrovská malířská a sochařská díla, například portrét připisovaný Caravaggiovi.

Na hodinové věži (Torre dell'Orologio di Pulcinella) upoutá pozornost ironická karnevalová postava Pulcinella, která je symbolem nenasytnosti.

Ve chladu sklepních zdí odpočívá rubínový poklad této oblasti: Vino Nobile di Montepulciano, první červené italské víno, které získalo nejvyšší pečeť kvality DOCG a které můžete ochutnat v početných místních vinotékách.

Vino Nobile di Montepulciano DOCG

Něco z historie

Tito Livio ve svých spisech z období kolem roku 55 př. n. l. zmiňuje víno z této oblasti.

Klerik Arhipert nabídnul v roce 789 farnosti Svatého SiIvestro nebo Salvátora část půdy pro pěstování révy vinné v okolí hradu Policiano.

Dokument, který se datuje do roku 1350, obsahuje ustanovení pro obchod a export vína z Montepulciana.

Lékař, přírodovědec a básník Francesco Redi ve svém díle "Bacco in Toscana" z roku 1685 uvádí, že "Montepulciano je králem vín".

Z roku 1787 pochází první zmínka o Vino Nobile.

Thomas Jefferson, prezident Spojených států, si v roce 1803 objednal 123 lahví vín z odrůdy Sangiovese z Montepulciana.

V roce 1873 se v Sieně konal první veletrh toskánských vín.

V roce 1966 bylo založeno konsorcium pro Víno Nobile di Montepulciano s cílem získat vlastní pečeť kvality DOC.

V roce 1980 získalo Vino Nobile di Montepulciano tu nejvyšší pečeť kvality DOCG a řadí se mezi nejznámější italská vína.